All for Joomla All for Webmasters
Влезот со моторни возила во дел од Белград, кај Кулата Небојша е забранет, а граѓаните се предупредени да ги тргнат возилата кои таму се паркирани, поради опасност од поплави, а велосипедската патека на Ада Циганлија е под вода, јавија српските медиуми.
 

Украдени 100.000 денари од казино на Партизанска

Околу 100.000 денари се одземени рано утрово од казино на булеварот „Партизански Одреди“ во Скопје, соопшти МВР.
 
На Школка во Градскиот парк се одржа манифестацијата "Децата и Комунална хигиена во светот на екологијата", на која учествуваа ученици од училиштата и дечиња од градинките од сите скопски општини. Децата од училиштата имаа изложено креативни изработки од рециклиран материјал, а за нивниот труд беа и наградени.
 
По вчерашното невреме во Охрид заседаваше Кризниот штаб на градот кој констатирал дека најголеми оштетувања од големите бранови предизвикани од силниот ветер има на крајбрежните објекти на потегот од Канео до градскиот плоштад.
 

Децата цртаа за своите мајки, по повод 8-ми Март

По повод 8 Март, во организација на Детскиот културен центар „Карпош“ денеска се реализираше традиционалната изложба на деца од предучилишните установи на тема „Цртам за мојата мајка“. На децата од градинките им беше претставена и професијата дефектолог.
 
„Цртам за мојата мајка“ е традиционалната изложба на деца од предучилишните установи што денеска по повод 8-ми Март ја организира Детскиот културен центар „Карпош“.
 

Ограбена бензинска во Маџари

Двајца непознати сторители доцна синоќа ограбиле бензинска пумпа во скопската населба Маџари, одземајќи околу 10.000 денари.
 

"Снежен град" на Попова Шапка до 27 февруари

Ученици од основните училишта од Скопје, Куманово, Виница и Тетово учествуваат на традиционалната детска манифестација "Снежен град 2018" на Попова Шапка, која ќе се одржува до 27 февруари.
 
Унапредување на состојбата на децата без родители и родителска грижа и децата и семејствата во социјален ризик е целта на Меморандумот за соработка и заедничко делување што денеска го потпишаа СОС Детско село Македонија и општина Шуто Оризари. 
 

Акција за чистење на Жена парк

Активисти и волонтери од движењето "ЛЕАД" денеска го чистеа од отпадоци Жена парк во Скопје, во рамки на проектот "В џеб, ако нема каде друго".
 

Масовност во акцијата „Со велосипед на работа во зима“

Денеска, на интернационално ниво се одбележува Денот за возење на велосипед во зима, (Winter Bike to Work Day). По тој повод, Градоначалникот на Општина Карпош, Стефан Богоев, заедно со претседателот на Советот, Андреј Манолев и советникот Владимир Кроневски, се приклучија на оваа активност и на работното место пристигнаа со својот велосипед.
 

Работилница за изработка на божикни ѕвезди

Во семејниот дом на Даниела Секуловска, која веќе неколку години изработува Божикни ѕвезди за децата што ги предводат бадниковите поворки, се организираше мини работилница во која се вклучија Викторија Лоба, Дејан Лилиќ и Филип Божиновски.
 

© 2017 MTM ТВ Дооел - Скопје. Изработка и хостинг: Делта Софт ЛТД - Гевгелија. Сите права се заштитени. | Мапа на сајтот | RSS |