All for Joomla All for Webmasters

Живописното Љубанци ќе биде претставено на ликовна изложба во Бутел

Ликовна изложба во Бутел

Околу 50 дела на 28 ликовни уметници учесници на последните три одржани ликовни колонии ,,Љубанци 2015/16/17 година ќе бидат изложени на ликовната изложба која ќе биде отворена утре во Општина Бутел.

 

Љубителите на ликовната уметност ќе имаат можност да видат: 44 слики, два релјефа во дрво, три скулптури во дрво и една скулптура во мермер.


Како што информираат од Општина Бутел на изминатите три ликовни колонии, покрај нашите реномирани ликовни уметници како што се: Данчо Ордев, Владимир Лазоски, Орце Гогов, Новица Трајковски, Харалампие Манчев и други, сликаа и уметници од Србија, Словенија и Босна и Херцеговина. Како што најавија од Бутел на изложбата ќе биде промовиран специјално подготвениот каталог во кој се презентирани уметниците и нивните дела.

 

 

   

Забрането е превземање или копирање на авторски содржини (текстови,фотографии,видеа) без претходна писмена согласнот од МТМ ТВ. Доколку сметате дека вашето авторско право е повредено, ве молиме контактирајте не на Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.

© 2017 MTM ТВ Дооел - Скопје. Изработка и хостинг: Делта Софт ЛТД - Гевгелија. Сите права се заштитени.