All for Joomla All for Webmasters

Општина Ѓорче Петров ќе го одбележи Денот на крстот во Кучково

Ден на крстот

Општина Ѓорче Петров утре кај крстот во с. Кучково ќе го одбележи традиционалниот Ден на крстот, што секоја година се одржува на 1 Мај.


Како што соопшти општината, за присутните граѓани на 13-от по ред народен собир, општината подготви богата програма што вклучува културно-забавен дел, дефиле на кинолошки и коњички клуб, спортски игри, како и настап на музичка група која ќе почне после 13 часот.


Воедно, ќе биде одржан и свечен молибден пред светиот крст, а за ручек ќе биде послужено традиционалното војничко гравче, за сите кои ќе одлучат скарата да ја заменат со војничко гравче.


Оваа манифестаци со децении се организирала во ова населено место, а општината го возобнови по изградбата на крстот во чест на сите кои животот го дадоа за Македонија во 2001 година.

 

   

Забрането е превземање или копирање на авторски содржини (текстови,фотографии,видеа) без претходна писмена согласнот од МТМ ТВ. Доколку сметате дека вашето авторско право е повредено, ве молиме контактирајте не на Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.

© 2017 MTM ТВ Дооел - Скопје. Изработка и хостинг: Делта Софт ЛТД - Гевгелија. Сите права се заштитени.