All for Joomla All for Webmasters

Со поставување семафор полека започна да се решава сообраќајниот проблем на ул. Борис Сарафов

Семафор на ул. Борис Сарафов

Сообраќајниот проблем на критичната точка на ул. Борис Сарафов во Ѓорче Петров во близина на ОУ,,Мирче Ацев,, полека почнува да решава. Од општината информираат дека поставен е семафор на пешачкиот премин кој најчесто го користат ученици кои се најзагрозена категорија, а зачестени се и сообраќајните контроли на МВР.

 

Поставен е семафор на улицата ,,Борис Сарафов,, кај основното училиште ,,Мирче Ацев,, кое важеше за критична точка во сообраќањето низ Ѓорче Петров.


Од општината информираат дека се очекува ЕВН да постапи во однос на пуштањето електрична енергија, со што семафорот веднаш би бил пуштен во употреба.


Во меѓувреме, се поставуваат и останати сообраќајни знаци за регулација на брзината, а се означуваат и пешачки премини долж целата улица. Напоредно со семафорот, беше поставена и ограда кај училиштето, заради подобра безбедност, пред се на децата.


Наскоро се планира уредување на зеленилото околу семафорот, заради подобра видливост на истиот. Од страна на МВР зачестена е сообраќајната контрола во тој дел на Ѓорче Петров, со што се очекува целосно решавање на проблеми во сообраќајот на улицата ,,Борис Сарафов,,.

 

   

Забрането е превземање или копирање на авторски содржини (текстови,фотографии,видеа) без претходна писмена согласнот од МТМ ТВ. Доколку сметате дека вашето авторско право е повредено, ве молиме контактирајте не на Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.

© 2017 MTM ТВ Дооел - Скопје. Изработка и хостинг: Делта Софт ЛТД - Гевгелија. Сите права се заштитени.