All for Joomla All for Webmasters

Зголемен бројот на дипломирани во 2017-та во однос на 2016 година

Зголемен бројот на дипломирани

Во 2017 година во Македонија дипломирале вкупно 8.545 студенти на додипломски студии на високите стручни школи и факултетите, што во споредба со 2016 година е зголемување за 3.6 отсто, соопшти Државниот завод за статистика.


Од нив, на државните високообразовни установи дипломирале 6.460, на приватните 2.045 и на верските факултети 40 студенти. 


Од вкупниот број дипломирани, 82.1 отсто се редовни, а 17.9 отсто се вонредни студенти. Процентот на дипломирани студентки е 57.5.  Во рок дипломирале 38.6 проценти, а 61.4 отсто дипломирале по рокот.

   

Забрането е превземање или копирање на авторски содржини (текстови,фотографии,видеа) без претходна писмена согласнот од МТМ ТВ. Доколку сметате дека вашето авторско право е повредено, ве молиме контактирајте не на Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.

© 2017 MTM ТВ Дооел - Скопје. Изработка и хостинг: Делта Софт ЛТД - Гевгелија. Сите права се заштитени.