All for Joomla All for Webmasters

Десеткилометарски олимписки маратон првпат на Охридското Езеро

Десеткилометарски олимписки маратон

Во организација на Клубот за спортови на вода „Охридски бранови 2008” денеска на Охридското Езеро ќе се одржи првиот Олимписки пливачки маратон во должина од десет километри.

 

Маратонот ќе се плива на најатрактивниот дел од езерото на патека покрај самиот Кеј „Македонија“, со старт на трката закажан точно на пладне, а првите пливачи на целта се очекува да пристигнат некаде два часа подоцна.

 

За регуларноста на трката ќе се грижат судии–делегати на Меѓународната пливачка федерација (ФИНА).

 

Интенција на организаторот е овој маратон како олимписка дисциплина да стане дел од официјалните натпревари вреднувани и бодувани од ФИНА.

 

Извор: МИА

   

Забрането е превземање или копирање на авторски содржини (текстови,фотографии,видеа) без претходна писмена согласнот од МТМ ТВ. Доколку сметате дека вашето авторско право е повредено, ве молиме контактирајте не на Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.

© 2017 MTM ТВ Дооел - Скопје. Изработка и хостинг: Делта Софт ЛТД - Гевгелија. Сите права се заштитени.