All for Joomla All for Webmasters

Рафа Надал-Марин Чилиќ е првата полуфинална двојка на АТП мастерсот во Шангај, Кина

Рафаел Надал

Рафа Надал-Марин Чилиќ е првата полуфинална двојка на АТП мастерсот во Шангај, Кина. Првиот носител Надал, избори полуфинале откако го победи Бугаринот Григор Димитров со 2-1 во сетови за два и пол часа игра со 6-4, 6:7, 6:3.

 

Надал играше трпеливо од самиот почеток, дочека мал пад на концентрацијата кај Димитров во деветтиот гем од првиот сет и потоа го освои сетот. Бугаринот својата шанса ја дочека во тај-брејкот на вториот сет кога успеа да се врати од негатива 2:4 и да го израмни резултатот во сетови. Во третиот сет, Шпанецот беше тој кој стигна до брејк, а потоа и до триумф од 2:1 во сетови.

 

Надал во една недела два пати го победи Димитров кога го доби и нивниот дуел во полуфиналето на турнирот во Пекинг. Марин Чилиќ во два сета го совлада Шпанецот Алберт Рамос Вињолас со 6:3, 6:4. Чилиќ против Рамос Вињолас одигра сигурен меч, направи еден брејк во шестиот гем од првиот сет, а во вториот најпрвин успеа да го врати загубениот сервис, а потоа со нов брејк по 82 минути игра го заврши мечот.

 

Трет кој избори полуфинале е Де Потро кој со пресврт победа од 2-1 во сетови го победи Виктор Троицки со 4-6, 6-1 и 6-4. Делпо во полуфиналето ќе го чека подобриот од мечот Федерер-Гаске.

   

Забрането е превземање или копирање на авторски содржини (текстови,фотографии,видеа) без претходна писмена согласнот од МТМ ТВ. Доколку сметате дека вашето авторско право е повредено, ве молиме контактирајте не на Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.

© 2017 MTM ТВ Дооел - Скопје. Изработка и хостинг: Делта Софт ЛТД - Гевгелија. Сите права се заштитени.