All for Joomla All for Webmasters

Себастијан Фетел победи на Ф1 трката за ГН на Канада

Себастијан Фетел

Себастијан Фетел победи на Ф1 трката за ГН на Канада. За германецот тоа беше јубилејна, 50-та победа во кариерата, со што дојде само на една од Ален Прост.

 

Фетел исто така се врати на лидерската позиција во генералниот пласман. Благодарение на тоа што Луис Хамилтон заврши само петти, Фетел со 121 бод има еден повеќе од актуелниот светски шампион. Зад Германецот од Ферари заврши вториот возач на Мерцедес, Валтери Ботас, а трет беше Макс Ферстапен од Ред Бул.

 

Хамилтон уште во 17 круг мораше да оди во боксот и со нешто полоша тактика од Ботас го загуби и четвртото место од кое стартуваше. Бодови уште освоија Кими Раиконен, Нико Хулкенберг, Карлос Саинц, Естебан Окон и Шарл Леклерк. Следната трка се вози на 24 јуни, во Франција.

   

Забрането е превземање или копирање на авторски содржини (текстови,фотографии,видеа) без претходна писмена согласнот од МТМ ТВ. Доколку сметате дека вашето авторско право е повредено, ве молиме контактирајте не на Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.

© 2017 MTM ТВ Дооел - Скопје. Изработка и хостинг: Делта Софт ЛТД - Гевгелија. Сите права се заштитени.