All for Joomla All for Webmasters

Информативна сесија за повикот за владините економски мерки

План за економски раст

Во Стопанската комора на Македонија денеска ќе се одржи информативна сесија за отворениот јавен повик на Фондот за иновации и технолошки развој за доставување предлог-проекти за користење на мерките од третиот столб на владиниот План за економски раст.


На настанот е најавено обраќање на директорот на Фондот за иновации и технолошки развој Јован Деспотовски.


Со повикот се одвоени три милиони евра поддршка за проекти на мали и средни претпријатија, а буџетот за сите мерките од третиот столб изнесува 10,5 милиони евра.


Со повикот се опфатени четири инструменти: поддршка на малите и средни компании со тенденција на брз пораст – „газели“, поддршка на микро претпријатија, поддршка на подобрување на иновативноста и поддршка за стручно усовршување и пракса на нововработение млади лица до 29 години. Станува збор за кофинансирани грантови за мали и средни претпријатија, кадешто државата станува партнер, преку директна финансиска поддршка во инвестициските проекти на компаниите.

 

Првиот јавен повик за поддршка на мали и средни претпријатија е отворен до 11 јуни 2018 година.

   

Забрането е превземање или копирање на авторски содржини (текстови,фотографии,видеа) без претходна писмена согласнот од МТМ ТВ. Доколку сметате дека вашето авторско право е повредено, ве молиме контактирајте не на Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.
       

© 2017 MTM ТВ Дооел - Скопје. Изработка и хостинг: Делта Софт ЛТД - Гевгелија. Сите права се заштитени.