All for Joomla All for Webmasters

Зголемен бројот на туристи

Зголемен бројот на туристи

Бројот на туристите во Македонија во периодот јануари - март 2018 година е зголемен за 17,3 отсто во однос на истиот период лани, а на ноќевањата за 17,7 проценти, покажува статистиката.


Раст на бројот на туристи од 25,1 процент е евидентиран и за март годинава во споредба со истиот месец лани, како и на ноќевањата, за 18,7 отсто. 


Според  Државниот завод за статистика, бројот на туристите во март 2018 година изнесува 53.836, а бројот на ноќевањата 108.638. Бројот на домашните туристи во март 2018 година во однос на март 2017 година е зголемен за 18,5 отсто, а бројот на странските туристи за 28,4, додека бројот на ноќевањата на домашните туристи е зголемен за 3,6 отсто, а бројот на ноќевањата на странските туристи за 28,5. 


Во периодот јануари - март кај домашните туристи има зголемување за 10,1 отсто, а кај странските за 21,5. Кај ноќевањата, пак, зголемувањето е кај 12,5 отсто домашните туристи и 21,4 проценти кај странските.

   

Забрането е превземање или копирање на авторски содржини (текстови,фотографии,видеа) без претходна писмена согласнот од МТМ ТВ. Доколку сметате дека вашето авторско право е повредено, ве молиме контактирајте не на Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.
       

© 2017 MTM ТВ Дооел - Скопје. Изработка и хостинг: Делта Софт ЛТД - Гевгелија. Сите права се заштитени.