All for Joomla All for Webmasters

Во текот на 2017 година завршени се вкупно 2 800 станови

Во 2017 година завршени 2 800 станови

Според податоците на Државниот завод за статистика, во 2017 година, индивидуални сопственици извршиле градежни работи во вредност од 10 906 130 илјади денари.


Во текот на 2017 година се градени вкупно 2 308 објекти и завршени се вкупно 2 800 станови со вкупна површина од 322 487 м2, од кои 108 се станови во викенд-куќи со вкупна површина од 12 527 м2.


Просечната корисна површина на завршените станови е 115.2 м2.


По региони, најмногу се градеше во Скопскиот регион, потоа во Полошкиот, Југозападниот итн.

Забрането копирање на авторска содржина без претходна писмена потврда од МТМ ТВ ДООЕЛ. Доколку сметате дека вашето авторско право е прекршено ве молиме да не контактирате на info@mtm.mkМожеби ќе ве интересира:

Сите статии објавени на МТМ.мк се во согласност со ИАБ етичкиот кодекс


© 2017 MTM ТВ Дооел - Скопје. Изработка и хостинг: Делта Софт ЛТД - Гевгелија. Сите права се заштитени.