Форд затвора 7.000 работни места

Американскиот произведувач на автомобили „Форд“ планира да затвори 7.000 работни места или 10 отсто од својата глобална работна сила, како дел од планираната реорганизација, соопшти компанијата.

 

Реорганизацијата ќе вклучува отпуштање од работа, но и пренасочување на кадровските капацитети на други места во фирмата, а треба да заврши до крајот на август.

 

Форд ги укина повеќето модели на седан во САД, бидејќи се повеќе и повеќе потрошувачи купуваат пикап и спортски автомобили.

Забрането копирање на авторска содржина без претходна писмена потврда од МТМ ТВ ДООЕЛ. Доколку сметате дека вашето авторско право е прекршено ве молиме да не контактирате на info@mtm.mkМожеби ќе ве интересира:

Сите статии објавени на МТМ.мк се во согласност со ИАБ етичкиот кодекс


© MTM ТВ Дооел - Скопје. Сите права се заштитени.