Долгот на Италија е голем ризик за економијата на земјите од еврозоната

Долгот на Италија е клучен ризик за економијата на еврозоната, заедно со глобалните трговски тензии и тврдиот брегзит, смета Меѓународниот монетарен фонд.

 

Таквата проценка на ММФ е содржана во годишниот извештај на институцијата за еврозоната, која ќе биде презентирана од директорката на ММФ Кристин Лагард на состанокот на министрите за финансии на еврозоната на 13 јуни.

 

Највисок ризик се земјите со висок долг во еврозоната кои не создаваат механизам за заштита.Италија се смета за најризичен случај, бидејќи политиката на слободна потрошувачка на италијанската евроскептичка влада, според проценките на ММФ, претставува потенцијално „големо кршење” на фискалните правила на ЕУ, тврди извор на кој се повикуваат западни медиуми.

 

Ако Европската комисија и министрите на ЕУ се согласат со таа проценка, Италија може да се соочи со финансиски санкции од ЕУ веќе во август.

Забрането копирање на авторска содржина без претходна писмена потврда од МТМ ТВ ДООЕЛ. Доколку сметате дека вашето авторско право е прекршено ве молиме да не контактирате на info@mtm.mkМожеби ќе ве интересира:

Сите статии објавени на МТМ.мк се во согласност со ИАБ етичкиот кодекс


© MTM ТВ Дооел - Скопје. Сите права се заштитени.