„Гугл“ доби казна од 220 милиони евра

Француското национално регулаторно тело за заштита на конкуренцијата му изрече казна од 220 милиони евра на технолошкиот гигант „Гугл“.

„ Регулаторното тело за конкуренција воведува санкции за 'Гугл' од 220 милиони евра за промовирање на своите услуги во секторот за рекламирање преку интернет“, беше денеска објавено.

Надзорниот орган за заштита на конкуренцијата додаде дека покрај казната, има и обврски преземени од компанијата „Алфабет“, чија сопственост е „Гугл“, ветувајќи дека ќе им олесни на конкурентите да ги користат нејзините алатки за рекламирање преку интернет, пренесува „Спутник“.

„ Одлуката за казнување на 'Гугл' е особено важна бидејќи таа е прва во светот што се занимава со сложени алгоритамски процеси што се користат за рекламирање преку интернет“, изјави Изабел де Силва, која е на чело на француското регулаторно тело.

Обврските на американската компанија, кои треба да важат три години, се дел од договорот постигнат со француското регулаторно тело.

Забрането копирање на авторска содржина без претходна писмена потврда од МТМ ТВ ДООЕЛ. Доколку сметате дека вашето авторско право е прекршено ве молиме да не контактирате на info@mtm.mkМожеби ќе ве интересира:

Сите статии објавени на МТМ.мк се во согласност со ИАБ етичкиот кодекс


© MTM ТВ Дооел - Скопје. Сите права се заштитени.