Кремљ нема информации за договорот на Германија и САД за „Северен поток 2“

Берлин и Вашингтон постигнале некакво разбирање за гасоводот „Северен поток 2“ за време на посетата на канцеларката Ангела Меркел на САД, но деталите од договорот сè уште не се познати за Кремљ, изјави портпаролот на рускиот претседател, Дмитриј Песков, за ТАСС.

„Знаеме дека „Северен поток 2 “ беше високо на агендата на германската канцеларка  во Вашингтон“, рече Песков. „Знаеме дека е постигнато одредено разбирање помеѓу Берлин и Вашингтон. Но ние немаме никакви детали“, рече тој.

„Волстрит журнал“ претходно објави, повикувајќи се на анонимни извори, дека САД и Германија може да го објават договорот за „Северен поток 2“ веќе денес.  Според весникот, американската администрација  според  договорот ќе престане да се спротивставува на проектот за гасоводот, а Германија ќе се посвети на помагање на Украина со енергетски проекти и преку дипломатија.

Забрането копирање на авторска содржина без претходна писмена потврда од МТМ ТВ ДООЕЛ. Доколку сметате дека вашето авторско право е прекршено ве молиме да не контактирате на info@mtm.mkМожеби ќе ве интересира:

Сите статии објавени на МТМ.мк се во согласност со ИАБ етичкиот кодекс


© MTM ТВ Дооел - Скопје. Сите права се заштитени.