Мицкоски објаснува како да се реши проблемот со парното во Скопје

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, на социјалните мрежи објави предлог како да се надмине кризата со парното греење во Скопје.

Според него, проблемот се состои во тоа што ТЕ-ТО произведува топлина паралелно со произведството на струја бидејќи како што вели, со конгрегација е поисплатливо.

 

 

„Да бидам попрецизен, ТЕ-ТО си склучил договор за jануари да продава пик профил од понеделник до петок, а во петок навeчер до понеделник наутро не работи бидејќи нема економска исплатливост да произведува само топлина за БЕГ“, објаснува Мицкоски.

Понатаму, тој посочува дека е можен излез од ваквата ситуација.

„Распишете веднаш тендер ЕЛЕМ (ЕСМ продажба) за набавка на струја (и така ви недостасува, па крадете наоколу) во периодите од денот кога ТЕ-ТО не работи со флексибилност од 0 до 200MW, намалете со трошење на увозен и скап јаглен и намалете со трошење на хидроакомулациите. Штедете, ќе ви треба, ќе биде долга и напорна (енергетски) година. Така ќе имаат скопјани топли радијатори, ЕЛЕМ (ЕСМ) ќе штеди ресурс и ќе има струја (која нема скапо МЕПСО да ја плаќа како крадената од околните држави)“, им порачува Мицкоски на надлежните.

Забрането копирање на авторска содржина без претходна писмена потврда од МТМ ТВ ДООЕЛ. Доколку сметате дека вашето авторско право е прекршено ве молиме да не контактирате на info@mtm.mkМожеби ќе ве интересира:

Сите статии објавени на МТМ.мк се во согласност со ИАБ етичкиот кодекс


© MTM ТВ Дооел - Скопје. Сите права се заштитени.