All for Joomla All for Webmasters

Живописното Љубанци ќе биде претставено на ликовна изложба во Бутел

Ликовна изложба во Бутел

Околу 50 дела на 28 ликовни уметници учесници на последните три одржани ликовни колонии ,,Љубанци 2015/16/17 година ќе бидат изложени на ликовната изложба која ќе биде отворена утре во Општина Бутел.

 

Љубителите на ликовната уметност ќе имаат можност да видат: 44 слики, два релјефа во дрво, три скулптури во дрво и една скулптура во мермер.


Како што информираат од Општина Бутел на изминатите три ликовни колонии, покрај нашите реномирани ликовни уметници како што се: Данчо Ордев, Владимир Лазоски, Орце Гогов, Новица Трајковски, Харалампие Манчев и други, сликаа и уметници од Србија, Словенија и Босна и Херцеговина. Како што најавија од Бутел на изложбата ќе биде промовиран специјално подготвениот каталог во кој се презентирани уметниците и нивните дела.

 

 

Забрането копирање на авторска содржина без претходна писмена потврда од МТМ ТВ ДООЕЛ. Доколку сметате дека вашето авторско право е прекршено ве молиме да не контактирате на info@mtm.mkМожеби ќе ве интересира:

Сите статии објавени на МТМ.мк се во согласност со ИАБ етичкиот кодекс


© 2017 MTM ТВ Дооел - Скопје. Изработка и хостинг: Делта Софт ЛТД - Гевгелија. Сите права се заштитени.