All for Joomla All for Webmasters

Признанија за најдобрите ученици на државно ниво, од општина Бутел

Општина Бутел

40 ученици од основните училишта во општина Бутел кои во учебната 2017-2018 година постигнале значајни резултати на државните натпреварувања, денеска добија пофалници и училишен прибор од градоначалникот на општината.

 

Градоначалникот на општина Бутел, Велимир Смилевски денеска им додели признанија на најуспешните ученици од основните училишта во Општината кои имаат освоено први, втори и трети места на државните натпревари во учебната 2017/2018 година.


Станува збор за 40 ученици кои имаат освоено прво место во натпреварите по: германски и англиски јазик, физика, географија, природни науки, спортска гимнастика и сообраќај.


Второ место во натпреварите по: македонски јазик, природни науки, географија со архитектура, биологија, англиски јазик, геграфија, во пливање ( две втори места), и во футсал, како и трето место во државните натпревари по: физика, хемија, биологија, работа со компјутери и природни науки.


Градоначалникот Смилевски на учениците им додели пофалници за постигнатите резултати на државните натпревари, како и пригодни подароци, односно комплети училишен прибор.


Исто така, нивните 15 ментори добија благодарници за нивното несебично залагање во подготовките на учениците за државните натпревари и постигнатите големи успеси.


Пофалници добијат и основните училишта: Панајот Гиновски, Живко Брајковски, Петар Здравковски Пенко, Св. Климент Охридски и Ацо Шопов, кое доби посебна благодарница затоа што има најмногу ученици со освоени награди на годинешниве државни натпревари во Република Македонија.

 

   

Забрането е превземање или копирање на авторски содржини (текстови,фотографии,видеа) без претходна писмена согласнот од МТМ ТВ. Доколку сметате дека вашето авторско право е повредено, ве молиме контактирајте не на Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.
       

© 2017 MTM ТВ Дооел - Скопје. Изработка и хостинг: Делта Софт ЛТД - Гевгелија. Сите права се заштитени.