All for Joomla All for Webmasters

Денеска прв фестивал на лубеницата во Љуботен

Во Љуботен, општина Бутел, денеска ќе се одржи првиот фестивал на лубеницата.

 

Градоначалникот Велимир Смилевски ќе ја отвори оваа прва манифестација со која се слават летните слатки и освежителни плодови типични за Општина Бутел, лубениците и дињите.

 

Четиринаесет производители на бостан од општината, ќе ги изложат своите производи во дворот на ОУ „Лиман Каба“ за што ќе им бидат доделени соодветни признанија.

 

Од општина Бутел најавуваат и културно-уметничка програма, а присутните ќе можат да вкусат, освен љубеница и диња, и повеќе специјалитети карактеристични за жителите од Љуботен.

 

На овој прв фестивал на лубеницата, освен градоначалникот Велимир Смилевски, треба да се обрати и министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство, Љупчо Николовски.

   

Забрането е превземање или копирање на авторски содржини (текстови,фотографии,видеа) без претходна писмена согласнот од МТМ ТВ. Доколку сметате дека вашето авторско право е повредено, ве молиме контактирајте не на Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.
       

© 2017 MTM ТВ Дооел - Скопје. Изработка и хостинг: Делта Софт ЛТД - Гевгелија. Сите права се заштитени.