All for Joomla All for Webmasters

Прв фестивал на лубеница се одржа во Општина Бутел

За прв пат во Општина Бутел се одржа фестивал на лубеницата на кој 14 производители на лубеници ги изложија своите производи на фестивалот кој, според градоначалникот на Општина Бутел, Велимир Смилевски, ќе станде традиција во општината.

 

 

Фестивал на лубеницата за прв пат се одржа во селото Љуботен во Општина Бутел. Овој фестивал кој е посветен и со кои се слават летните плодови, лубениците и дињите а кои се типични за Општина Бутел, поточно за селото Љуботен кое е познато по лубениците, го отвори градоначалникот на општината Велимир Смилевски кој истакна дека овој фестивал ќе стане традиција во Општина Бутел и секоја година ќе добива на квалитет.

 

Акцентот на фестивалот беше ставен на производителите на лубеници и дињи кои на фестивалот кој се одржа во дворот на ОУ ,,Лиман Каба,, ги изложија своите плодови, за што добија соодветни признанија и благодарници.


Покрај надалеку познатите лубеници и дињи, растени и одгледани на нивите во Љуботен и пошироко на територијата на Општина Бутел, присутните на фестивалот имаа можност да вкусат и повеќе специјалитети карактеристични за жителите на Љуботен. Покрај ова фестивалот беше збогатен и со богата културно уметничка програма.

 

   

Забрането е превземање или копирање на авторски содржини (текстови,фотографии,видеа) без претходна писмена согласнот од МТМ ТВ. Доколку сметате дека вашето авторско право е повредено, ве молиме контактирајте не на Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.
       

© 2017 MTM ТВ Дооел - Скопје. Изработка и хостинг: Делта Софт ЛТД - Гевгелија. Сите права се заштитени.