Во 2021 во Општина Бутел ќе се спроведе проект за намалување на аерозагадувањето

Општина Бутел ја започна реализацијата на проектот поддржан од Владата за намалување на аерозагадувањето, информираат од општината.

Проектот, меѓу другото предвидува хортикултурно уредување на површина од 3.000 m2 во О.У. Петар Здравковски Пенко.

Во текот на 2021 година ќе се изградат нови зелени површини, а ќе се надоградат и обноват постојните.

Проектот за намалување на аерозагадувањето на територијата на Општина Бутел се реализира во соработка со научни институции и невладиниот сектор.

Забрането копирање на авторска содржина без претходна писмена потврда од МТМ ТВ ДООЕЛ. Доколку сметате дека вашето авторско право е прекршено ве молиме да не контактирате на info@mtm.mkМожеби ќе ве интересира:

Сите статии објавени на МТМ.мк се во согласност со ИАБ етичкиот кодекс


© MTM ТВ Дооел - Скопје. Сите права се заштитени.