All for Joomla All for Webmasters

Општина Центар во буџетот ќе врати 94 милиони денари по одлуката на Врховен Суд

Општина Центар ја доби правната битка во предметот заради кој во јули 2018 година дојде до блокирање на сметката на општината. Сега, врз основа на Решението од Врховниот суд на РМ, АД Пелагонија Гостивар треба да го врати целиот износ од вкупно 94.482.306 денари, информираат од општина Центар.

 

На денешната прес-конференција градоначалникот на Центар Саша Богданович извести дека поради суштествени повреди на постапката и погрешна примена на материјалното право, по поднесената жалба од Општина Центар на пресудата на Апелациониот Суд од 11.05.2018 година, Врховниот Суд одлучи постапката помеѓу општината и претпријатието “Пелагонија“, која беше отворена поради стопирање на изградбата на катната гаража кај НИП Нова Македонија, да биде вратена на почеток.

 

-Ние имавме судски спор за надомест на материјална штета – испуштена корист во износ од 72.238.172 денари или вкупно 94.482.306 денари со законска казнена камата и трошоци. Општина Центар допрва ќе ја води битката за да докаже колку некои аргументи се на наша страна и со тоа успеавме да вратиме во општинската каса 1.5 милион евра што претходно ни беа одземени и реално и искрено не попречија во остварување на некои наши активности, изјави Богдановиќ.

 

Тој посочи дека средствата може да се искористат за активностите што не се завршиле во 2018, а што се префрлиле во 2019.

 

-Сметам дека ова е еден доказ дека навистина општинската администрација, адвокатскиот тим, правниот тим без разлика што имаше наследено многу проблеми од претходно од судски спорови успеа со максимален ангажман да се избори до крај да ги врати сите средтсва, рече Богдановиќ.

Забрането копирање на авторска содржина без претходна писмена потврда од МТМ ТВ ДООЕЛ. Доколку сметате дека вашето авторско право е прекршено ве молиме да не контактирате на info@mtm.mkМожеби ќе ве интересира:

Сите статии објавени на МТМ.мк се во согласност со ИАБ етичкиот кодекс


© 2017 MTM ТВ Дооел - Скопје. Изработка и хостинг: Делта Софт ЛТД - Гевгелија. Сите права се заштитени.