All for Joomla All for Webmasters

Чаир

Промоција на Почетната студија за домување на Ромите во Општина Чаир

Општина Чаир

Во рамки на проектот “Правата на домување кај Ромите за одржлив урбан развој”, денеска во општина Чаир ќе биде промовирана „Почетна студија за домувањето на Ромите во Општина Чаир“ во организација на Хабитат Македонија и Сумнал.


Целта на Почетната студија е утврдување на состојбите во домувањето и урбанизацијата во ромската населба во Општината.


За подготовка на оваа Студија била спроведена теренска анкета со која биле опфатени 736 домаќинства од ромската населба Топаана, а прашањата во анкета биле поврзани со состојбите во домот и локалната средина во која живее ромската популација.


Проектот “Правата на домување кај Ромите за одржлив урбан развој” е финансиран од Европската Унија, а имплементиран од Хабитат Македонија во соработка со граѓанските организации РОМА С.О.С од Прилеп, Черења од Штип и Сумнал од Скопје.

   

Забрането е превземање или копирање на авторски содржини (текстови,фотографии,видеа) без претходна писмена согласнот од МТМ ТВ. Доколку сметате дека вашето авторско право е повредено, ве молиме контактирајте не на Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.
       

© 2017 MTM ТВ Дооел - Скопје. Изработка и хостинг: Делта Софт ЛТД - Гевгелија. Сите права се заштитени.