ПРОЕКТ ЗА СТРУЧНА ПРЕКВАЛИФИКАЦИЈА НА МЛАДИ ЛИЦА ВО ОПШТИНА ГАЗИ БАБА

Општина Гази Баба, Агенција за вработување, Центар за толеранција и доживотно учење и СУГС „8-ми Септември“ минатата година започнаа проект за преквалификација на млади лица во струки барани на пазарот на трудот.

 

За година и половина преку овој проект успешно се преквалификуваа 48 млади лица.

 

Досега 4 лица со завршени обуки за преквалификација се вработени во фабриката ФАКОМ и успешно ја практикуваат својата нова струка.

 

Проектот е поддржан од швајцарската огранизација „Хелветас“ и организацијата „Образование за вработување во Република Северна Македонија“.

 

Забрането копирање на авторска содржина без претходна писмена потврда од МТМ ТВ ДООЕЛ. Доколку сметате дека вашето авторско право е прекршено ве молиме да не контактирате на info@mtm.mkМожеби ќе ве интересира:

Сите статии објавени на МТМ.мк се во согласност со ИАБ етичкиот кодекс


© MTM ТВ Дооел - Скопје. Сите права се заштитени.