All for Joomla All for Webmasters

На ул. Борис Сарафов кај ОУ,,Мирче Ацев,, ќе се постават семафори

Ул. Борис Сарафов

Поставување на семафор на ул. Борис Сарафов кај ОУ ,,Мирче Ацев,, за поголема безбедност на пешаците и учениците. Оваа одлука ја донесе Општина Ѓорче Петров во координација со Град Скопје, како решение на проблемот со брзото возење и непочитување на пешаците, по немилиот настан кој се случи вчера каде во сообраќајна незгода беше повредено 10-годишно дете.

 

На критичното место на ул. Борис Сарафов кај ОУ,,Мирче Ацев,, во Општина Ѓорче Петров, каде што вчера во сообраќајна несреќа беше повредено 10-годишно дете, во координација со Град Скопје ќе биде поставен семафор, соопштија денеска од општината и очекуваат со семафорот да се реши проблемот со брзото возење и непочитување на пешаците кои поминуваат на пешачкиот премин кај училиштето. Градоначалникот Александар Наумоски во својата писмена изјава до медиумите изразува големо жалење за незгодата и се надева дека по решавање на сообраќајниот проблем, никогаш повеќе нема да се повтори таков немил настан. Тој апелира на свесност и совесност кај возачите кои сообраќаат особено по ул. Борис Сарафов, поради големата фрекфенција на деца заради училиштето, но и на разумност кај родителите и смирување на тензиите поврзани со настанот.

   

Забрането е превземање или копирање на авторски содржини (текстови,фотографии,видеа) без претходна писмена согласнот од МТМ ТВ. Доколку сметате дека вашето авторско право е повредено, ве молиме контактирајте не на Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.
       

© 2017 MTM ТВ Дооел - Скопје. Изработка и хостинг: Делта Софт ЛТД - Гевгелија. Сите права се заштитени.