All for Joomla All for Webmasters

Хабитат Македонија врши истражување за состојбата на зградите во Ѓорче Петров

Општина Ѓорче Петров

Откако неодамна општина Ѓорче Петров потпиша Меморандум за соработка со Здружението за хумано домување Хабитат Македонија, анкетарите од Хабитат стартуваа со работа на терен со цел да се направи истражување каде е најпотребно да се изврши промена на фасадите и крововите на зградите во Ѓорче Петров.

 

Истражувањето ќе се врши во форма на прашалник за сите колективни станбени згради. Врз основа на резултатите од истражувањето, ќе се оформи регистарот на колективни станбени згради и регистар на управители.


Во регистарот на станбени згради ќе има податоци за состојба на зградите од аспект на број на станови и структура, до енергетска состојба. Следствено на тоа, ќе се изврши селекција на тн.најзагрозени од енергетски аспект, кое ќе се реконструираат.


Условите и критериумите за аплицирање, како што информираат од општина Ѓорче Петров ќе се дискутираат на седница на Советот.

 

   

Забрането е превземање или копирање на авторски содржини (текстови,фотографии,видеа) без претходна писмена согласнот од МТМ ТВ. Доколку сметате дека вашето авторско право е повредено, ве молиме контактирајте не на Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.
       

© 2017 MTM ТВ Дооел - Скопје. Изработка и хостинг: Делта Софт ЛТД - Гевгелија. Сите права се заштитени.