All for Joomla All for Webmasters

Земјоделците од општина Ѓорче Петров го намалуваат производството поради недостиг на вода

Општина Ѓорче Петров

Во организација на општина Ѓорче Петров и Факултетот за земјоделски науки, во Домот на култура во Ѓорче Петров се одржа трибина со земјоделците од општината на тема фуражни култури, складирање и правилно чување за време на зимскиот период.

 

Како што информираше Верче Стојановска, од информативната канцеларија за земјоделство, целта на оваа едукативна средба е да ги слушнат проблемите со кои се соочуваат земјоделците, по што општината ќе превземе мерки за решавање на истите, во рамки на нејзините надлежности.

 

Информативната канцеларија за земјоделство која е лоцирана во Месната заедница во Ново село, започна да функционира на 01. февруари годинава, со цел да излезе во пресрет на потребите на населението кое се занимава со земјоделие. Една од главните цели е да се приближат ИПАРД програмите до сите земјоделци, и да се развие земјоделието во руралниот дел од општината.

 

Професорот Зоран Димов потсети дека вакви трибини Факултетот за земјоделски науки организира постојано и интензивно во изминатите години, и посочи дека секогаш е расположен да ги сослуша граѓаните, и да се обиде да им помогне, со што излегува од стереотипното држење предавања.

 

Ги прашавме и земјоделците кои се нивните барања. Еден од основните проблеми со кои се соочуваат е недостигот на вода за наводнување на нивите.

 

 

   

Забрането е превземање или копирање на авторски содржини (текстови,фотографии,видеа) без претходна писмена согласнот од МТМ ТВ. Доколку сметате дека вашето авторско право е повредено, ве молиме контактирајте не на Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.
       

© 2017 MTM ТВ Дооел - Скопје. Изработка и хостинг: Делта Софт ЛТД - Гевгелија. Сите права се заштитени.