All for Joomla All for Webmasters

Реконструирани детски игралишта во Ѓорче Петров

 

Општина Ѓорче Петров информира дека на барање на граѓаните периодов интензивно се работело на реконструкција на неколку детски катчиња на повеќе локации низ општината. Од таму посочија дека игралиштата во населбата Даме Груев, како и во Хром, поточно на улиците Воин Драшкович и Веле Марков се веќе комплетно обновени.

 

Истовремено, со завршувањето на учебната година, се овозможуваат реконструктивни зафати и во училиштата. Општината тоа го искористи во насока на обновување на кошевите во ОУ „Страшо Пинџур“.

 

Активностите за подобрување на условите за игра и рекреација на најмладите ќе продолжат и во текот на летниот период, додаваат од општината, со што како што велат ќе овозможат непречена забава на најмладите жители на Ѓорче Петров.

 

Покрај забавата, во програмата на општина Ѓорче Петров е застапен и едукативниот дел, во кој 70 ученици од сите училишта посетуваа летен камп по англиски јазик. Наставата се одржуваше во училиштето Тихомир Милошевски, каде преку интерактивна забава се учи англискиот јазик.

 

 

 

   

Забрането е превземање или копирање на авторски содржини (текстови,фотографии,видеа) без претходна писмена согласнот од МТМ ТВ. Доколку сметате дека вашето авторско право е повредено, ве молиме контактирајте не на Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.
       

© 2017 MTM ТВ Дооел - Скопје. Изработка и хостинг: Делта Софт ЛТД - Гевгелија. Сите права се заштитени.