All for Joomla All for Webmasters

Со 30 отсто зголемен буџет ќе се подобрува животна средина во Скопје

Град Скопје годинава го зголеми буџетот за животна средина за 30 отсто во однос на 2018, односно во овој сектор ќе се потрошат вкупно 186,2 милиони денари.

 

Градот денеска информира дека годинава ќе се работи на подобрување на квалитетот на воздухот, ќе се реализира и понатаму планот за подобрување на квалитетот на воздухот, а продолжуваат со мониторингот на подземните води, заштита на изворот Рашче и бунарите Нерези и Лепенец.

 

Во областа заштита на водата, ќе се работи на испитување на квалитетот на подземните води, околу изворот Рашче посебно, во однос на шестовалентниот хром, историското загадување од „Југохром". Четврта година се спроведуваат активности за испитување алтернативни извори за водоснабдување, а ќе продолжат и со алтернативни извори за техничка вода.

 

Во делот на аерозагадувањето, најмногу средства се наменети за субвенции. Ќе продолжи субвенцинирањето на граѓаните за набавка на печки на пелети, за чистење на оџаците, за набавка на посовремени уреди, како топлотни пумпи, субвенции за приватните превозници.

 

 

.be

Забрането копирање на авторска содржина без претходна писмена потврда од МТМ ТВ ДООЕЛ. Доколку сметате дека вашето авторско право е прекршено ве молиме да не контактирате на info@mtm.mkМожеби ќе ве интересира:

Сите статии објавени на МТМ.мк се во согласност со ИАБ етичкиот кодекс


© 2017 MTM ТВ Дооел - Скопје. Изработка и хостинг: Делта Софт ЛТД - Гевгелија. Сите права се заштитени.