All for Joomla All for Webmasters

Ангажирани 80 работници на ЈП „Комунална хигиена" за расчистување на снегот во Скопје

Екипите на ЈП „Комунална хигиена" – Скопје во текот на целиот ден и во вечерните часови работат на расчистување на паднатиот снег и мразот од булеварите и поголемите улици во сите скопски општини, соопшти вечерва ЈП „Комунална хигиена".

 

– Приближно 80 работници се ангажирани за расчистување на централното градско подрачје, Старата чаршија, плоштадот и улицата Македонија, како и реонот околу Градската болница, Државната болница и поликлиниката Бит Пазар. Воедно се расчистуваат и посолуваат и пешачките патеки и тротоарите на  мостовите, со цел да се овозможи проодно движење на граѓаните, соопштуваат од претпријатието и најавуваат дека ќе продолжат со активностите и во текот на ноќта.

 

Како што информираше Автомотосојузот на Македонија, снег врне низ цела држава, а сообраќајот се одвива по влажни коловози со остатоци од кашест снег по интервенција на екипите на ЈП „Македонија пат".

 

Во сила се забрани за движење на камиони на патните правци Градско-Прилеп преку планискиот премин Плетвар, крак Маврово-Дебар, Гостивар-Кичево преку преминот Стража, Струга – граничен премин Ќафасан и Тетово-Попова Шапка каде за останатите возила е задолжително користење на зимска опрема.

 

Истовремено Дирекцијата за заштита и спасување апелираше до градоначалниците и општинските служби навреме да преземат активности за расчистување на снегот и снежните наноси, заради нормално одвивање на сообраќајот и заштита на населението согласно обврските од Законот за заштита и спасување.

Забрането копирање на авторска содржина без претходна писмена потврда од МТМ ТВ ДООЕЛ. Доколку сметате дека вашето авторско право е прекршено ве молиме да не контактирате на info@mtm.mkМожеби ќе ве интересира:

Сите статии објавени на МТМ.мк се во согласност со ИАБ етичкиот кодекс


© 2017 MTM ТВ Дооел - Скопје. Изработка и хостинг: Делта Софт ЛТД - Гевгелија. Сите права се заштитени.