All for Joomla All for Webmasters

На 17 април ,,Ролер трка 2019” во Скопје

Детскиот културен центар „Карпош“ годинава по осми пат ќе организира „Ролер трка 2019 “, наречена ,,Возиме кон иднината” а ќе учествуваат  училиштата од градот и околината.

 

Како што информираат од ДКЦ Карпош, целта на оваа рекреативна масовна акција е развивање на спортскиот дух на нашите најмлади, како и создавање навики за спортување.

 

-Со мислата во здраво тело , здрав дух, сакаме да ги анимираме нашите најмлади да ги засакаат ролерите и да го развијат духот на масовна дружба. Со унапредувањето на ролер спортот, градот се збогати со уште една масовна манифестација, која има тенденција да прерасне во традиционална и  од година во година е се помасовна, стои во соопштението од ДКЦ Карпош.

 

Во манифестацијата ,,Возиме кон иднината”, минатата година учествуваа околу 700 ученици, а годинава се очекува бројката да биде поголема. Учесници се деца од 30  и  повеќе основни училишта од градот и околината.

 

На  Ролеријадата ќе бидат доделени по 3 награди за најуспешните учесници во машка и женска категорија Манифестацијата ќе се организира на 17 април со почеток  во 12 часот.  Стартната позиција  ќе биде на Бул.„Илинден“, од пред фонтаната на Градскиот парк и се движи до клучката на бул „Илинден“ со ул.„Никола Тесла“ (кај ЈП Паркови и зеленило) и назад до целта.

 

 

 

 

Забрането копирање на авторска содржина без претходна писмена потврда од МТМ ТВ ДООЕЛ. Доколку сметате дека вашето авторско право е прекршено ве молиме да не контактирате на info@mtm.mkМожеби ќе ве интересира:

Сите статии објавени на МТМ.мк се во согласност со ИАБ етичкиот кодекс


© 2017 MTM ТВ Дооел - Скопје. Изработка и хостинг: Делта Софт ЛТД - Гевгелија. Сите права се заштитени.