Акционери од „Топлификација“ бараат од Обвинителството да ја испита помошта за ТЕ-ТО

Здружението за заштита на правата на акционерите во „Топлификација АД- Скопје“ испрати допис до Владата и Обвинителството каде се поставени неколку прашања во врска со доделената државна помош на Друштвото за производство на електрична и топлинска енергија ТЕ-ТО АД Скопје.

 

Акционерите прашуваат: „што се случува со кривичната пријава за лажен стечај на ТЕ-ТО АД поднесена од Управата за финансиска полиција; дали е запознат со основот за лажниот стечај на ТЕ-ТО АД Скопје; дали по допрен глас ќе започне истрага за скандалозната државна помош доделена на осомничена фирма“.

 

„Бидејќи се работи за многу сериозна проблематика која е од интерес на јавноста зошто државата ангажира државни ресурси за покривање долг на осомничена приватна фирма, а непреземањето на активности од страна на обвинителствата му овозможуваат прикривање на сторените кривични дела на друштвото чиј сопственик е офф шор компанија, нанесувајќи штета на македонски компании од преку 40 милиони евра, сметаме дека има потреба од јавно објавување на прашањата поставени на Владата на РСМ и на главниот Јавен обвинител на РСМ.

 

Во интерес на објективно и непристрасно информирање на јавноста очекуваме дописите со поставени прашања до Влада на РСМ и до Јавниот обвинител на РСМ да бидат јавно објавени на вашите портали“, додаваат акционерите.

Забрането копирање на авторска содржина без претходна писмена потврда од МТМ ТВ ДООЕЛ. Доколку сметате дека вашето авторско право е прекршено ве молиме да не контактирате на info@mtm.mkМожеби ќе ве интересира:

Сите статии објавени на МТМ.мк се во согласност со ИАБ етичкиот кодекс


© MTM ТВ Дооел - Скопје. Сите права се заштитени.