Расчистена депонијата под Калето, сопствениците задолжени да ја оградат и чистат парцелата

Екипите на Град Скопје деновиве целосно го расчистија просторот под скопското Кале, кој пред само неколку недели беше претворен во дива населба и дива депонија и претставуваше извор на аерозагадување поради огновите што се палеа на отворено.

 

Бидејќи локацијата е всушност приватна сопственост, Град Скопје ги задолжи сопствениците да си го оградат местото и ги предупреди дека во иднина тие се одговорни да ја одржуваат хигиената на парцелата.

 

Град Скопје најавува засилени контроли и ригорозни казни за оние што ќе дозволат на своите парцели да се трупа ѓубре и да се создаваат диви депонии кои ја загадуваат и нагрдуваат животната средина и го загрозуваат здравјето на граѓаните.

Забрането копирање на авторска содржина без претходна писмена потврда од МТМ ТВ ДООЕЛ. Доколку сметате дека вашето авторско право е прекршено ве молиме да не контактирате на info@mtm.mkМожеби ќе ве интересира:

Сите статии објавени на МТМ.мк се во согласност со ИАБ етичкиот кодекс


© MTM ТВ Дооел - Скопје. Сите права се заштитени.