Арсовска седна во градоначалничката фотелја (ФОТО)

Данела Арсовска од денеска и официјално е градоначалничка на Скопје и прва жена која ќе го раководи главниот град од осамостојувањето на Македонија.

На локалните избори, Арсовска како независен кандидат, поддржан од ВМРО-ДПМНЕ победи со 28.130 гласа предност пред досегашниот градоначалник, Петре Шилегов.

 

 

Шилегов со букет цвеќе ја пречека новата градоначалничка и ѝ посака успешна работа во престојниот мандат.

 

 

Арсовска по победата најави дека посветено ќе работи уште од првиот ден на функцијата за да го трансформира Скопје во како што рече, зелен, чист, убав и модерен град.

Забрането копирање на авторска содржина без претходна писмена потврда од МТМ ТВ ДООЕЛ. Доколку сметате дека вашето авторско право е прекршено ве молиме да не контактирате на info@mtm.mkМожеби ќе ве интересира:

Сите статии објавени на МТМ.мк се во согласност со ИАБ етичкиот кодекс


© MTM ТВ Дооел - Скопје. Сите права се заштитени.