All for Joomla All for Webmasters

Се гради нов канал во населбата Илинден

Нов канал во Илинден

Поради задржување на водата во дворните места и улиците при пообилни врнежи од дожд, во населбата Илинден се гради нов отворен канал во должина од 350 метри. Исто така во тек е и машински и рачно чистење на каналите во општината.

 

Во населба Илинден, како дел од реализацијата на проектот ,,Изградба и подобрување на системот за зафаќање и одведување на атмосферските води,, во тек е изградба на нов отворен одводен канал во должина од 350 метри, кој ќе ги прифати водите од ул. 11, 13 и 19 како и поставување на цевкасти пропусти со соодветен профил.


Во овој дел од нас. Илинден поради ниската морфологија на теренот и при најмали врнежи од дожд доаѓа до задржување на водата во дворните места, објектите и улиците. Затоа, со цел прифаќање на атмосферските води во рамките на овој проект се отпочна со отворање на нов канал кој ќе ги одведе водите во сисавецот на Топлик, преку испумпување на водата со препумпен уред кој е веќе поставен. Со реализацијата на овој проект ќе бидат опфатени околу 200 домаќинства и ќе биде одводнета вкупна површина од 150 000 м2 .

 

Паралелно со овие активности, се врши машинско чистење на секундарен канал Азмак кој минува низ централниот дел на н.м.Марино.

 

   

Забрането е превземање или копирање на авторски содржини (текстови,фотографии,видеа) без претходна писмена согласнот од МТМ ТВ. Доколку сметате дека вашето авторско право е повредено, ве молиме контактирајте не на Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.
       

© 2017 MTM ТВ Дооел - Скопје. Изработка и хостинг: Делта Софт ЛТД - Гевгелија. Сите права се заштитени.