All for Joomla All for Webmasters

Мапирани најкритичните точки до училиштата во Карпош

Учениците од 10-те основни училишта во општина Карпош денеска на градоначалникот Стефан Богоев му го презентираа проектот „Детективи на патот" и ги посочија најкритичните точки по улиците, на  патот од нивниот дом до училиштето.

 

Се осврна на состојбата на сервисните улици, потребата од поставување нови пешачки премини, сообраќајни знаци и забавување на брзината на возилата.

 

– Општина Карпош веќе работи на зголемување на безбедноста на учениците пред воспитно – образовните установи. Во Карпош 4  се спроведува новото сообраќајно решение со што се поставуваат нови сообраќајни знаци и се воведува зона 30. Набрзо ќе се имплементира и нов сообраќаен режим за Тафталиџе 1, околу улицата „Прашка" (како една од покритичните точки), каде со еднонасочниот сообраќај ќе се намали сообраќајниот метеж, информира општина Карпош.

 

На улицата „Козле", пред ООУ „Владо Тасевски", во изминатиот период се поставија платформи за забавување на возилата.

 

Забелешките презентирани во Извештајот на проектот „Детективи на патот", што се спроведе преку Креативниот центар – Карпош, ќе бидат земени предвид при креирање на новиот Буџет за 2019 година.

 

 

Забрането копирање на авторска содржина без претходна писмена потврда од МТМ ТВ ДООЕЛ. Доколку сметате дека вашето авторско право е прекршено ве молиме да не контактирате на info@mtm.mkМожеби ќе ве интересира:

Сите статии објавени на МТМ.мк се во согласност со ИАБ етичкиот кодекс


© 2017 MTM ТВ Дооел - Скопје. Изработка и хостинг: Делта Софт ЛТД - Гевгелија. Сите права се заштитени.