Тресончани подготвени да го одбележат јубилејот 200 години од раѓањето на големиот мијак Дичо Зографот

Тресончани викендов ги привршуваат подготовките за одбележувањето на 200 години од раѓањето на иконописецот на 19 век мијакот Димитрија Крстев – Дичо Зограф (1819-1872/3) кој е родум од село Тресонче.

Сложни како и во минатото така и денеска, тресончани несебично помагаат во разубавување на просторот каде на 31 август ќе се одбележи овој јубилеј.

Волонтери со потекло од Тресонче со свои донации изградија спомен чешма во негова чест, а се уредува и специјалната одаја во непосредна близина на црквата Свети Петар и Павле, посветена на Дичо во која што овој зограф има создадено неколку десетици икони во периодот меѓу 1845 и 1854 година.

По тој повод, во кругот на храмот Св. Петар и Павле во Тресонче на 31 овој месец и 1 септември, во присуство на видни личности, свештеници и добронамерници, јубилејот поврзан со најпознатиот македонски иконописец ќе се одбележи и со пригодни спортски настани, трка во планинско трчање, кружна трка со планински точаци за Куп на Македонија како и со традиционалниот Маратон по падините на Бистра.

 

 

 

Забрането копирање на авторска содржина без претходна писмена потврда од МТМ ТВ ДООЕЛ. Доколку сметате дека вашето авторско право е прекршено ве молиме да не контактирате на info@mtm.mkМожеби ќе ве интересира:

Сите статии објавени на МТМ.мк се во согласност со ИАБ етичкиот кодекс


© MTM ТВ Дооел - Скопје. Сите права се заштитени.