Слика вредна шест милиони евра пронајдена во кујна на старица во Франција

Слика во вредност од шест милиони евра, изгубено ремек дело на италијански сликар, била пронајдена во домот на една старица недалеку од Париз.

 

Како што јавува Би-би-си, сликата била закачена на ѕид во кујната во стан во францускиот град Компиње. Авторот на ова изгубено ремек дело е италијанскиот сликар Чени ди Пепо Чимабуе. Станува збор за сликата „Christ Mocked“ која е дел од серијата слики од крајот на 13. век.

 

Се верува дека сликата денес вреди шест милиони евра и дека толку ќе ја плати новиот сопственик на аукција во октомври.

 

Старицата мислела дека сликата е икона. Експертите велат дека нема сомнеж за нејзината автентичност. На сликата биле извршени тестови со помош на инфрацрвена светлина за да се бараат сличности со други дела на италијанскиот сликар.

 

„Сликата е насликана од истата рака“, рекол експертот Ерик Рукин.

 

Се верува дека сликата е дел од поголема сцена поделена на неколку панели, на кои е прикажан Исус Христос и неговото распнување.

Забрането копирање на авторска содржина без претходна писмена потврда од МТМ ТВ ДООЕЛ. Доколку сметате дека вашето авторско право е прекршено ве молиме да не контактирате на info@mtm.mkМожеби ќе ве интересира:

Сите статии објавени на МТМ.мк се во согласност со ИАБ етичкиот кодекс


© MTM ТВ Дооел - Скопје. Сите права се заштитени.