Почина Горјан Тозија, поранешен директор на Агенцијата за филм

Утрово на 68-годишна возраст од пневмонија почина Горјан Тозија – Медо, поранешен директор на Агенцијата за филм.

Тозија беше филмски продуцент.

 

 

Беше претседател на Друштвото на филмски работници (ДФРМ), а во 1993 стана директор и на државниот продуцент „Вардар филм“.

Забрането копирање на авторска содржина без претходна писмена потврда од МТМ ТВ ДООЕЛ. Доколку сметате дека вашето авторско право е прекршено ве молиме да не контактирате на info@mtm.mkМожеби ќе ве интересира:

Сите статии објавени на МТМ.мк се во согласност со ИАБ етичкиот кодекс


© MTM ТВ Дооел - Скопје. Сите права се заштитени.