Самостојна изложба на Мице Јанкуловски во Романија

Во Музејот на областа Бузау, Романија синоќа се отвори самостојната изложба на слики „Пофалба на црното“ од МИЦКО (Мице Јанкуловски). Отворањето на изложбата беше во рамките на Европската ноќ на музеите 2022, а изложбата ќе трае до 14 јуни 2022.

Музејот на областа Бузау на Европската вечер на музеуте 2022 се претстави со атрактивна програма која резултираше со посета на над 3000 посетители. Јанкуловски се претстави со слики, акрил на платно, од неговото творештво препознатливо според монохромност (користи само црна боја), мултипликација, модуларност и минимализам.

Изложбата ја отвори претседателон на областа Бузау, г. Еманоил Нигу, поздравен говор имаше директорот на Музејот на областа Бузау, г. Даниел Костаче, а за творештвото на Јанкуловски зборуваа Ангел Александру, историчар на уметност (автор на текстот во каталогот) и Корнелија Конеска, куратор на изложбата.

Забрането копирање на авторска содржина без претходна писмена потврда од МТМ ТВ ДООЕЛ. Доколку сметате дека вашето авторско право е прекршено ве молиме да не контактирате на info@mtm.mkМожеби ќе ве интересира:

Сите статии објавени на МТМ.мк се во согласност со ИАБ етичкиот кодекс


© MTM ТВ Дооел - Скопје. Сите права се заштитени.