All for Joomla All for Webmasters

Фонтани во Куманово потрошиле 30.000 метри кубни вода

Куманово

Седум фонтани во централното градско подрачје во Куманово потрошиле 30 илјади кубни метри вода во периодот од март до ноември лани.


Од јавното претпријатие „Водовод“ во Куманово информираат дека оваа вода се смета како загуба.


- Оваа вода не се фактурира и се води како загуба на ЈП „Водовод“, бидејќи согласно законот за методологија на тарифа за цена на вода, секое количество на потрошена вода ќе влегува во цена која што ќе мора да ја плаќа граѓанинот, појаснува директорот на ЈП „Водовод“, Горан Стојковски.


Претпријатието ќе побара општина Куманово да го преземе фактурирањето на овие количини вода за да нема зголемување на цената на водата кај физичките и правните лица.


На подрачјето на Куманово има 17 фонтани од кои дел се нефункционални, а дел сопственост на месното население. Минатата година во текот на летото беа поставени водомери на фонтаните така што претпријатието има податоци за потрошените количини на вода. 


Директорот на „Водовод“ апелираше до граѓаните совесно да се однесуваат кон јавните чешми затоа што екипите на претпријатието секојдневно интервенираат и ги чистат одводните канали од смет којшто се фрла во и околу фонтаните.

   

Забрането е превземање или копирање на авторски содржини (текстови,фотографии,видеа) без претходна писмена согласнот од МТМ ТВ. Доколку сметате дека вашето авторско право е повредено, ве молиме контактирајте не на Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.
       

© 2017 MTM ТВ Дооел - Скопје. Изработка и хостинг: Делта Софт ЛТД - Гевгелија. Сите права се заштитени.