All for Joomla All for Webmasters

Социјална зграда со 39 станови ќе се гради во Виница

Социјална зграда во Виница

До крајот на годинава во Виница ќе започне изградба на социјална зграда со 39 стана за лицата од ранливите категории.


Објектот е влезен во годишната програма на Министерството за транспорт и врски за финансирање вакви објекти, а според техничката документација становите ќе бидат со површина од 35 до 45 метри квадратни.


- Веќе е определена локацијата на социјалната зграда во близина на комуналното претпријатие „Солидарност“. Исто така, општината обезбеди градежна маркица и парцела до која има улица и друга комунална инфраструктура, со што се создадени сите услови за градење, рече градоначалникот на Виница Ивица Димитров.


Во тек е тендерската постапка за избор на изведувач и по нејзиното завршување ќе стартуваат градежните работи.


Социјалните станови што ќе можат да се користат по цена од 15 денари за метар квадратен, а во министерствата за транспорт и врски и за труд и социјална политика треба да се усогласат критериумите според кои ќе се прави распределбата на становите.


Освен во Виница, социјални згради треба да добијат Свети Николе и Пехчево со по 34 стана, Пробиштип со 48 стана, а околу уште 300 ќе се градат во Скопје.

Забрането копирање на авторска содржина без претходна писмена потврда од МТМ ТВ ДООЕЛ. Доколку сметате дека вашето авторско право е прекршено ве молиме да не контактирате на info@mtm.mkМожеби ќе ве интересира:

Сите статии објавени на МТМ.мк се во согласност со ИАБ етичкиот кодекс


© 2017 MTM ТВ Дооел - Скопје. Изработка и хостинг: Делта Софт ЛТД - Гевгелија. Сите права се заштитени.