Унгарија ја брани својата одлука да му даде засолниште на Груевски

Европската Унија ја критикува Будимпешта, а Орбан го обвинува Скопје дека игра политички игри.

 

Унгарија ја бранеше својата одлука да му даде засолниште на поранешниот македонски премиер Никола Груевски. Премиерот Виктор Орбан обвини за политички игри и изјави дека Груевски е сојузник на неговата земја, бидејќи се борел да престане масовната миграција преку Балканот.

 

Европската унија ја критикува Будимпешта за одлуката за доделување азил откако Груевски побара заштита од Унгарија за да избегне 2 години затвор.

 

 

Забрането копирање на авторска содржина без претходна писмена потврда од МТМ ТВ ДООЕЛ. Доколку сметате дека вашето авторско право е прекршено ве молиме да не контактирате на info@mtm.mkМожеби ќе ве интересира:

Сите статии објавени на МТМ.мк се во согласност со ИАБ етичкиот кодекс


© MTM ТВ Дооел - Скопје. Сите права се заштитени.