All for Joomla All for Webmasters

Зголемен број на скршеници и повреди во Тиквешко како последица на снегот и мразот

Зголемен број на скршеници и повреди како последица на снегот и мразот има деновиве во Тиквешко. Оваа информација за МИА  ја потврди доктор Драги Јованов, специјалист ортопед и раководител на хируршкото одделение при регионалната болница во Кавадарци.

 

-Имаме повеќе прегледи и интервенции од вообичаено. Станува збор за скршеници на екстремитети кои се најчести кај повозрасни пациенти и набиеници по глава и тело кај помлади лица. Бележиме и две фрактури на потколеница кај деца од 12 и 14 години, добиени при санкање, појасни докторот од јавната здравствена установа Општа болница со проширена дејност.

 

Тој апелира при лоши временски услови граѓаните без итна потреба да не излегуваат. Или, ако веќе се излегува, да се носат соодветни обувки, за да се избегнат несакани последици. 

Забрането копирање на авторска содржина без претходна писмена потврда од МТМ ТВ ДООЕЛ. Доколку сметате дека вашето авторско право е прекршено ве молиме да не контактирате на info@mtm.mkМожеби ќе ве интересира:

Сите статии објавени на МТМ.мк се во согласност со ИАБ етичкиот кодекс


© 2017 MTM ТВ Дооел - Скопје. Изработка и хостинг: Делта Софт ЛТД - Гевгелија. Сите права се заштитени.