All for Joomla All for Webmasters

Пробиштип го реализира капиталниот проект за водоснабдување

Пробиштип почна со проширување на Филтер станицата. Станува збор за капиталeн проект, што се реализира со најголемата донација досега за oпштината. Градоначалникот на Општина Пробиштип, Драган Анастасов за МИА вели дека од декември 2018 година фирмата „Искра“ од Словенија е вклучена во проширувањето на филтер станицата.

 

-Со проширувањето на Филтер станицата се зголемува капацитетот, односно од 75 литри на 100 литри на секунда. Но, во функција ја ставаме и старата пумпна станица во село Ратавица, со што ќе имаме и можност да обезбедиме и техничка вода за приватниот сектор, што ќе биде големо олеснување, вели Анастасов.

 

Проектот чини 1,2 милиони евра, кои се обезбедени од Словенија и од буџетот на Владата на Република Македонија. Општина Пробиштип има филтер станица, а водата за пиење ја обезбедува преку најсовремениот систем за водоснабдување во источниот регион Хидросистемот „Злетовица“.

Забрането копирање на авторска содржина без претходна писмена потврда од МТМ ТВ ДООЕЛ. Доколку сметате дека вашето авторско право е прекршено ве молиме да не контактирате на info@mtm.mkМожеби ќе ве интересира:

Сите статии објавени на МТМ.мк се во согласност со ИАБ етичкиот кодекс


© 2017 MTM ТВ Дооел - Скопје. Изработка и хостинг: Делта Софт ЛТД - Гевгелија. Сите права се заштитени.