По поројниот дожд во Куманово, екипите на терен, утре седница на Општински штаб за заштита и спасување

По обилните врнежи од дожд во изминатите неколку часа што го зафатија кумановскиот регион на терен се излезени екипи од општината, Регионалниот центар за управување со кризи, СВР Куманово, јавните претпријатија и Територијалната противпожарна единица. 

 

Надлежните ги повикаа граѓаните да ги пријавуваат штетите предизвикани од дождот на дежурниот телефон на 195, а утре со почеток во 10 часот состанок ќе одржи Општинскиот штаб за заштита и спасување на кој ќе бидат донесат заклучоци за понатамошните активности што ќе се преземат по настанатата ситуација. 

 

Попладнево, Куманово го зафати пороен дожд со силен интензитет, при што куќи, подрумски простории и гаражи беа поплавени на повеќе локаци во градот.

Забрането копирање на авторска содржина без претходна писмена потврда од МТМ ТВ ДООЕЛ. Доколку сметате дека вашето авторско право е прекршено ве молиме да не контактирате на info@mtm.mkМожеби ќе ве интересира:

Сите статии објавени на МТМ.мк се во согласност со ИАБ етичкиот кодекс


© MTM ТВ Дооел - Скопје. Сите права се заштитени.