Намалено нивото на Дојранското Езеро

 Водостојот на Дојранското Езеро е за два сантиметри понизок во однос на вчера, но сепак е за речиси три метри повисок од повеќегодишниот просек за овој период од годината, покажуваат последните мерења направени од Управата за хидрометеоролошки работи (УХМР).

 

Нивото на Охридското Езеро, пак, е за еден сантиметар повисоко од вчера, но е за шест сантиметри пониско од просекот за јули, додека водостојот на Преспанското Езеро е ист како вчера и е за половина метар понизок од просечниот.

 

Нивоата на реките се во рамки на повеќегодишниот просек за јули и немаат некои особени промени во споредба со вчера. 

Забрането копирање на авторска содржина без претходна писмена потврда од МТМ ТВ ДООЕЛ. Доколку сметате дека вашето авторско право е прекршено ве молиме да не контактирате на info@mtm.mkМожеби ќе ве интересира:

Сите статии објавени на МТМ.мк се во согласност со ИАБ етичкиот кодекс


© MTM ТВ Дооел - Скопје. Сите права се заштитени.