СДСМ: Просечната плата во јуни 2019 е поголема за 4,1 отсто и изнесува 25.205 денари

Продолжува трендот на раст на платите што е  уште една потврда  дека економијата е стабилна  и поставена на здрави основи.

 

Според офцијалните податоци на Државниот завод за статистика, просечната плата во јуни 2019 година изнесува 25.205 денари што за 4.1 отсто повеќе во споредба со истиот месец во 2018 година.

 

Ова воедно претставува пораст на просечната плата за 1002 денари за период од една година.

 

Трендот  на раст на платите  продолжува  и понатаму . Се отвори спиралата на раст на платите, откако претходно имавме раст на минималната плата од 9 000 на 12.500 , но и покачување на платите во повеќе сектори, предвидено со буџетот за 2019 година.

 

Истовремено,  преку зголемената државна поддршка кон претпријатијата, раст на платите  имаме и  во приватниот сектор.

 

СДСМ, преку Владата и парламентарното мнозинство што ги предводи, останува посветено да работи  на мерките што обезбедуваат економски раст, повеќе пари и повисоки плати за граѓните.

 

Зборот важи!

 

Центар за комуникации со јавноста на СДСМ

Забрането копирање на авторска содржина без претходна писмена потврда од МТМ ТВ ДООЕЛ. Доколку сметате дека вашето авторско право е прекршено ве молиме да не контактирате на info@mtm.mkМожеби ќе ве интересира:

Сите статии објавени на МТМ.мк се во согласност со ИАБ етичкиот кодекс


© MTM ТВ Дооел - Скопје. Сите права се заштитени.