Туск утре во посета на Скопје

Претседателот на Европскиот совет Доналд Туск утре ќе престојува во посета на Република Северна Македонија.

 

Туск, како што информираа од Владата, ќе се сретне со премиерот Зоран Заев.

 

По средбата предвидена е заедничка прес-конференција на Заев и Туск во 12:15 часот во Владата.

 

Посетата на Туск на Скопје е во пресрет на очекуваната одлука за добивање датум за почеток на преговорите со ЕУ во октомври.

 

Мандатот на актуелниот претседател на Европскиот совет истекува на 1 декември, а на негово место ќе дојде премиерот на Белгија, Шарл Мишел.

Забрането копирање на авторска содржина без претходна писмена потврда од МТМ ТВ ДООЕЛ. Доколку сметате дека вашето авторско право е прекршено ве молиме да не контактирате на info@mtm.mkМожеби ќе ве интересира:

Сите статии објавени на МТМ.мк се во согласност со ИАБ етичкиот кодекс


© MTM ТВ Дооел - Скопје. Сите права се заштитени.