Шумски пожар кај кочанското село Пантелеј

Силен шумски пожар избувна доцна попладнево кај кочанското село Пантелеј, на падините на Осоговските Планини и зафати поголема површина со букови дрва, нискостеблести и друг вид стебла.

Според известувањето од Територијалната противпожарна единица од Кочани, по дојавата за огнот тие веднаш излегле на терен со четири возила и десет пожарникари, а на помош притекнале и нивните колеги од Виница.

Во интервенцијата за гаснењето учествуваат и вработени во подружницата „Осогово“ на ЈП „Национални шуми“, како и месно население.

Благодарение на брзата интервенција на противпожарните единици спречено е огнот да се приближи кон селото Пантелеј, а поради ветерот се проширил кон поширокиот шумски предел на Осоговијата. Во моментот трае акцијата за локализирање, а дежурни противпожарни екипи ќе останат и во текот на ноќта.

Засега нема индиции за причините што ја предизвикале огнената стихија, иако првичните претпоставки се дека во прашање е човечкиот фактор со оглед што огнот најпрвин бил забележан во близина на помошен земјоделски објект.

Забрането копирање на авторска содржина без претходна писмена потврда од МТМ ТВ ДООЕЛ. Доколку сметате дека вашето авторско право е прекршено ве молиме да не контактирате на info@mtm.mkМожеби ќе ве интересира:

Сите статии објавени на МТМ.мк се во согласност со ИАБ етичкиот кодекс


© MTM ТВ Дооел - Скопје. Сите права се заштитени.